بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-13

اطلاعات ضروری سریلانکا

جزیره‌ای واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند است. در این کشور گیاهان و حیوانات مختلفی وجود دارند.  جمعیت این کشور ۲۰ میلیون و دویست هزار نفر است. زبان‌های رسمی آن سینهالی است و واحد رایج پول آن روپیه سریلانکا است. پایتخت سریلانکا کلمبو است.

شهرهای مهم سریلانکا شامل دهیوالا، مانت لاوینیا، نگومبو، موراتوا و کوته می شود. کشور سریلانکا به ۹ استان، ۲۵ شهرستان، ۲۵۶ بخش، و ۱۴۰۰۸ دهستان تقسیم شده‌ است. کشاورزی یک بخش مهم در اقتصاد سریلانکاست.

به طوریکه یک سوم نیروی کار این کشور در این بخش و فعالیتهای مرتبط با آن مشغول به کار هستند.  از فرآورده‌های مهم سریلانکا می‌توان به چای، کینین، قهوه، گائوچو، و نارگیل اشاره کرد. اما بیشترین شهرت و درآمد خود را مدیون چای معروفش است.

طبیعتی فوق العاده زیبا و بکر دارد. سریلانکا کشوری استوایی با جنگل های انبوه و سواحلی نیلگون است. سرزمین سریلانکا تا همین اواخر با نام سیلان شناخته شده بود و در سال ۱۹۷۲ به سریلانکا تغییر نام یافت.

سریلانکا بجز در پایتخت خود (کلمبو) فرودگاه مناسبی جهت نشست و برخاست هواپیماهای پهن پیکر ندارد و برای سفر به سایر شهرهای این کشور باید از خودرو استفاده کرد. هوای سریلانکا تحت تأثیر دو توده باران زا قرار دارد که مناطق مختلف آن را تحت تأثیر قرار می دهد.

توده جنوب غربی بین ماه های می تا سپتامبر این منطقه از سریلانکا را دچار باران های شدید می کند و توده شمال شرقی بین ماه های اکتبر تا ژانویه این منطقه از کشور را بارانی می کند. زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور به زبان‌ های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می‌کنند.

صنایع مهم و عمده آن شامل صنایع غذایی، نساجی، شیمیایی لاستیک سازی و تولید کائوچو می باشد. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت زیبا، پارک های طبیعی، مناظر باستانی و فرهنگی با تمدن ۳ هزار ساله همواره توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است.

دارای ۱۹ استان و ۲۵ شهر بزرگ است. صنعت گردشگری یکی از منابع ارزی سریلانکا محسوب می‌شود و پس از نیروی کار، منسوجات و چای مقام چهارم را داراست. طبق قانون اساسی سریلانکا “بودیسم” دین رسمی این کشور است و بوداییان ۷۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می ‌دهند.

در کشور سریلانکا تنوع بسیار زیادی از میوه‌ها وجود دارد. گردشگران در این کشور می‌توانند مزه ۲۰ نوع موز، انبه و سایر میوه‌ها را بچشند.

گردآوری: سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور