بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-12

اطلاعات ضروری قشم

جزیره قشم، جزیره‌ آرام و بی‌هیاهویی است که ساعت‏‌ها در کنار ساحل زیبا و آرام دریای عمان و روی شن‏‌های تمیز می توان راه رفت و به آرامشی واقعی دست پیدا کرد. جزیره قشم از جزایر استان هرمزگان به ‌عنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج‌فارس در تنگه هرمز است.

نزدیک‌ترین بندر به جزیره قشم، بندرعباس است. مساحت جزیره قشم ۱۴۹۱ کیلومترمربع است. در کنار این جزیره، سه جزیره دیگر به نامهای جزیره هنگام، هرمز و لارک هم هستند. از عمده فعالیت صورت گرفته در این جزایر صیادی است.

این جزایر به دلیل طبیعت بکر و ساحل زلال مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌ که در این میان جزیره هنگام به خاطر نزدیکی به جزیره قشم و زیستگاه دلفین‌ها، آهوها و تنها پارک کروکودیل ایران بیشتر از بقیه گردشگر جذب می کند. زبان اصلی مردم قشم، فارسی است ولی با گویش بندری صحبت می‌کنند.

جزیره قشم

زبان محلی قشمی، آمیخته‌ای از زبان‌های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است. جزیره قشم بیشترین سواحل را در بین جزایر خلیج‌فارس به خود اختصاص داده است. سواحل زیتون، سیمین، جزایر ناز، سوزا، مسن، شیب‌دراز، سلخ و دوستکو از دیدنی‌ترین سواحل جزیره قشم محسوب می‌شوند.

آب و هوای قشم گرم و مرطوب است و رطوبت نسبی هوا در قشم بالاست. گرم‌ترین زمان‌ها ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور و سردترین ماه‌ها دی و بهمن است. یکی از بارزترین پدیده طبیعی قشم گوناگونی پرندگان است. برخی از این پرندگان، پرندگان نادر کشورمان هستند که شاهین کبود و حواصیل سبز از آن جمله‌اند.

منابع در آمد مردم قشم از طریق صیادی، کسب و کارهای تجاری، دامپروری، کشاورزی، معادن، پالایشگاه گاز گَوَرزین بدست می آید. از غذاهای محلی مردم این جزیره نان تُمُشی است. نان محلی بسیار نازک است که در قشم آن را با سس مخصوصی به نام مهیاوه می‌پزند. اکثر غذاها با ماهی درست می‌شود.

نوشیدنی مخصوص قشم چایی شیر است. خورش قلیه‌ماهی، هَوآری مرغ، هَوآری گوشت، هَوآری ماهی، زیبُن هَوور، زیبُن میگ، زیبُن، حَلا ماهی، از جمله غذاهای رایج در قشم است.

گردآوری : سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور