بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-13

اطلاعات ضروری مالزی و سنگاپور

مالزی کشوری ثروتمند و پر از زرق و برق و با مرمانی خونگرم در جنوب شرقی آسیا است. مالزی عضو سازمان ملل متحد است. پایتخت آن کوالا لامپور است. وسعت آن حدود ۳۳۰ هزار کیلومتر مربع است. پول رایج آن رینگیت است.

شهرهای مهم مالزی پوتراجایا، مالاکا، ایپوه، پینانگ (جورج تاون) است. اولین پادشاهی مالزی که بر بنادر شهرهای ساحلی حکومت می‌کرد در قرن ۱۰ میلادی تشکیل شده است. مالزی پس از استقلال از انگلیس در سال ۱۹۵۷ حکومت سلطنتی دوره ای را پذیرفت.

پادشاه در مالزی دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و بر اساس توصیه‌های مجلس و کابینه عمل می‌کند. این کشور با کشورهای تایلند، اندونزی، سنگاپور، برونئی و فیلیپین همسایه است. مالزی دارای ۱۳ استان است و استاندار هر استان را اصطلاحاً «شاه» می‌نامند.

از لحاظ کشاورزی، مالزی اولین صادر کننده پلاستیک طبیعی (کائوچو) و خرمای روغنی است. سرویس قطار در غرب مالزی با خط آهن مالایایی Keretapi Tanah Melayu انجام می‌گیرد و شبکه گسترده‌ای دارد که تمام نواحی و شهرهای این شبه جزیره و از جمله سنگاپور، را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

ساکنین کشور مالزی از سه نژاد مالایی (۶۰٪)، چینی (۲۷٪)، هندی (۱۲٪) و غیره (۱٪) تشکیل شده‌ است. مالزی یک جامعه چند دینی است و اسلام دین رسمی این کشور می‌باشد. مردم مالزی افرادی بسیار خونگرم و میهمان نواز هستند.

مسلمان ها دارای رستورانها و فروشگاه‌هایی هستند که با آرم حلال مشخص می‌شوند. مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال ۲۰۰۶ برابر با ۲۲ میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌ است. مشهورترین روز تعطیل (در مالزی) «هاری مرداکا» (روز استقلال) در ۳۱ اوت به یادبود استقلال فدراسیون مالزی در سال ۱۹۵۷ می‌باشد.

مشهورترین عید در بین مسلمانان عید فطر است. زبان رسمی مردم مالزی، مالایی می باشد و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم استفاده می شود. شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بی شمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، یکی از بزرگترین و مهمترین مکانهای غواصی در دنیا شمرده می شود.

از جمله مهمترین صنایع این کشور صنعت لاستیک، قلع، الوار، نساجی، ماشین آلات و سیمان می باشد و صنعت توریسم بصورت خیلی فعال در حال رشد می باشد. مالزی، به دلیل نزدیکی به خط استوا دارای آب و هوای استوایی است.

بادهای موسمی سالانه‌ دارد. فصل باران‌های شدید در بخش غربی از شهریور تا آذر و در بخش شرقی از مهر تا اسفند می‌باشد. دمای هوای مالزی در همه مناطق بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد.

سنگاپور

سنگاپور کشوری در جنوب شرقی  آسیا و به پایتختی شهر سنگاپور است. وسعت آن حدود ۷۱۰ کیلومتر مربع است. پول رایج آن دلار سنگاپور است. آب و هوای سنگاپور گرم و مرطوب است. میانگین بارش سالانه در آن بیش از ۲۲۴ سانتی متر است.

یکی از شرجی ترین کشور های دنیا می باشد. کوچکترین کشور جنوب شرقی آسیا است. کشوری ثروتمند و مدرن است. سنگاپور از سال ۱۸۲۴ تا ۱۹۶۳ میلادی، به غیر از سه سال در زمان جنگ جهانی دوم یکی از مستعمرات بریتانیا بود.

یکی از مراکز بزرگ تجاری داد و ستد کالا در جهان است. یکی از پرتردد ترین بندرهای دنیاست. در سنگاپور چهار زبان انگلیسی، مالایی، چینی، تامیله عنوان زبان‌های رسمی شناخته می‌شوند. بسیاری از تابلوها و علائم در سنگاپور به چهار زبان رسمی نوشته شده‌اند.

سنگاپور یک کشور چند مذهبی است. سنگاپور چهارمین مرکز اقتصادی بزرگ دنیا و سومین مرکز بزرگ پالایش نفت در دنیا به شمار می‌آید. متروی سنگاپور در سال ۱۹۸۷ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۵ خط و ۱۰۲ ایستگاه می‌باشد.

در سنگاپور سیاست رسمی آموزشی به ترتیبی است که دانش‌آموزان به طور همزمان زبان انگلیسی و زبان مادری خود را می‌آموزند.

گردآوری: سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور