بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-14

اطلاعات ضروری مراکش

مراکش کشوری در شمال غربی قاره آفریقا که به عنوان شهر سرخ نیز شناخته می شود. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می رسد. پایتخت مراکش شهر رباط است.

نام مراکش از نام پایتخت کهن یعنی شهر مراکش برگرفته شده است که واژه‌ای بربر به معنای «سرزمین خدا» است. بندر‌های طنجه، ناظور، محمدیه، آسفی و آگادیر مهم‌ترین بنادر این کشور هستند. مراکش دارای آب‌ و هوایی معتدل و بارانی است.

در مناطق شمالی تحت تاثیر آب‌ و هوای مدیترانه‌ای و در مناطق غربی و شمال غرب متاثر از آب‌ و هوای اقیانوس اطلس است. در مناطق داخلی، مراکش دارای آب‌ و هوای قاره‌ای بوده و در رشته کوه‌های اطلس بارش برف و باران بیشتر می‌شود.

مناطق جنوبی دارای آب‌ و هوای گرم و بیابانی است. کشور پادشاهی مراکش که در زبان عربی به آن «المملکه المغربیه» گفته می‌شود نخستین کشور شکل گرفته مغرب مسلمان است. جمعیت مراکش حدود ۳۱ میلیون نفر است.

جمعیت این کشور از دو قوم سامی عرب و بربر آمازیغ تشکیل شده که علاوه بر نقاط مشترک از جمله دین اسلام، میراث بر فرهنگ خاص خود هستند. مطابق اصل ششم قانون اساسی مراکش، دین رسمی کشور اسلام است.

واحد پول مراکش درهم می‌باشد. آثار عمده تاریخی این کشور که عبارت‌اند از مساجد، آرامگاه‌های سلاطین و کاخها در سه شهر تاریخی فاس، مکناس و شهر مراکش واقع هستند. پس از استقلال مراکش ملک محمد پنجم (تا مارس۱۹۶۱)، ملک حسن دوم (تا ژوئیه ۱۹۹۹) بر تخت سلطنت می‌نشینند و از این پس تاکنون نیز ملک محمد ششم بر این کشور حکومت دارد.

در قانون اساسی پادشاه ضمن مقدس بودن از قدرت بسیاری برخوردار است. مغرب در زمینه صادرات انواع ماهی مانند ساردین و نرم تنانی همچون هشت پا به اروپا، آمریکا و آسیا فعالیت دارد. اقتصاد مغرب بر چند عنصر ماهیگیری، کشاورزی، تجارت و صنعت گردشگری متمرکز است.

زبان رسمی کشور عربی بربری است. مراکش اولین کشوری در دنیاست که با آمریکا در سال ۱۵۷۰ پیمان تجاری بسته است. پروازهای بین المللی زیادی به مقاصد مراکش و کازابلانکا از سرتاسر دنیا برقرار است.

گردآوری: سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور