بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-13

اطلاعات ضروری مشهد

شهر زیارتی و مقدس مشهد، در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. مشهد با ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت، دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است. این شهر به واسطهٔ وجود حرم امام رضا (ع) امام هشتم ما شیعیان سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر داخلی و ۲ میلیون زائر خارجی است.

واژه مشهد به معنی شهود، حضور و شهادتگاه است. مشهد دومین قطب تولید خودرو در ایران می باشد. مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است.

این شهر دارای یک فرودگاه بین‌المللی، یک ایستگاه راه‌آهن و سه پایانه است. اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی با تمرکز بر حرم امام رضا است. قطار شهری مشهد در روز ۲ اسفند ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید. بیش از ۹۳٪ مردم مشهد فارسی‌زبان هستند.

مشهد در سال ۱۳۸۸ رسماً به عنوان «پایتخت معنوی ایران» انتخاب شد. فاصله زمینی مشهد با تهران ۹۳۴ کیلومتر است. حوضه‌ی رودخانه‌ی کشف‌رود، که شهر مشهد در آن قرار دارد، به خاطر شرایط مناسب طبیعی، از پیش از اسلام به عنوان یکی از مناطق مورد توجه برای سکونت در خراسان به حساب می‌آمد.

محصولات عمده مشهد سیب، گلابی، هلو، گوجه فرنگی، گیلاس، آلبالو و… است. مشهد از نظر پرورش دام و طیور نیز اهمیت دارد. به دلیل وجود منابع معدنی مختلف و تمرکز مراکز تولیدی و صنایع خوراکی، نساجی، برق، الکترونیک، شیمیایی، دارویی، سلولزی و صنایع دیگر فلزی و غیر فلزی، بویژه صنایع دستی دارای اهمیت است و صنایع دستی مهم آن از جمله فرش بافی (قالیچه و گلیم)، شعربافی، نمدمالی، پوستین دوزی، سنگ تراشی، قلمزنی روی سنگ، سفالگری، سبد و حصیربافی، فرآورده‏های چوبی، فلزی و نقاشی روی چرم، مورد توجه زائران و مسافران است.

سوغات مشهد شامل انواع ادویه ها، زرشک، زعفران، زیره، خربزه، خشکبار مثل برگه هلو، زردآلو، سیب و انواع آلوهای خشک، قیسی، کشمش، انواع مهر و تسبیح، انگشتر و زیورآلات، محصولات ابریشمی، سنگ فیروزه، سجاده و جانمازی، انواع نبات، نقل و شیرینی است.

شهرهای خواهر خوانده مشهد عبارت است از شهر میلان (ایتالیا)، شهر لاهور (پاکستان)، شهر ارومچی (چین)، شهر کوالالامپور (مالزی).

گردآوری: سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور