بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-13

اطلاعات ضروری کربلا

پس از شهر های مکه، بیت المقدس، نجف و مدینه منوره یکی از مهم ترین شهر زیارتی عراق و حتی جهان را می توان گفت کربلا است. کربلا در ناحیه ی غربی رودخانه فرات با جمعیت ۵۷۲،۳۰۰ نفر قرار گرفته است. فاصله کربلا تا بغداد ۹۷ کیلومتر است.

کربلا آب و هوایی صحرایی، تابستان های گرم و خشک و زمستانی هایی تقریبا سرد دارد. بارندگی در این شهر کم است. حرم مطهر امام ما شیعیان امام حسین (ع) و حضرت عباس(ع) باعث شده است که این شهر یکی از مهم ترین مراکز گردشگری در جهان باشد.

کربلا از ثروتمندترین شهرهای عراق می باشد که منابع اصلی درآمد آن از زائرن است. تقریبا روزی نیست که مردمی از کشورهای مختلف برای زیارت از مرقد این دو بزرگوار به کربلا نیایند. اما در روزهای محرم و صفر مخصوصا تاسوعا و عاشورا و همچنین در اعیادی مانند عید قربان تعداد زائرین بسیار زیاد است.

زبان رسمی کشور عراق عربی و کردی می باشد. محصول اصلی کربلا خرما است. در زمان حیات امام علی (ع) این شهر را به نام های شط الفرات و نینوا می شناختند. واحد پول عراق دینار است. اختلاف زمانی با ایران تقریبا یک ساعت و نیم می باشد.

کربلا

اگر می خواهید به کربلا سفر کنید حتما در شهر محل اقامت خود برای گرفتن ویزا اقدام کنید تا در لب مرز برای شما مشکلی توسط افراد سودجو پیش نیاید. از سوغاتی های معروف این شهر می توان به مهر، پارچه ی سبز متبرک شده در حرم و همچنین تسبیح اشاره کرد.

بیشتر یاران امام حسین که در واقعه ی عاشورا به شهادت رسیدند در نزدیکی حرم امام حسین (ع) دفن شده اند. همچنین بسیاری از بزرگان ایران و اسلام بر طبق وصیت خود در کربلا دفن شده اند که اینان نیز بخود جاذبه های گردشگری دیگری برای این شهر بوجود آورده است.

چند تن از پادشاهان آل بویه نیز در صحن حرم امام حسین دفن شده اند. مظفرالدین شاه نیز از پادشاهان قاجار طبق وصیت خود در کربلا دفن شده است. همچنین محمد علی شاه فرزند مظفرالدین شاه و همینطور احمد شاه فرزند محمد علی شاه طبق وصیت در کنار قبر مظفرالدین شاه قاجار به خاک سپرده شده اند.

در اینجا شما را با چند مسجد معروف این شهر زیارتی آشنا می کنیم. مسجد شیخ خلف، مسجد حمیدیه، مسجد راس حسین (ع)، مسجد ناصری، مسجد اردبیلی ها و … از غذاهای سنتی کربلا می توان به بامیه، کباب، حققا و دولما اشاره کرد.

همچنین در اکثر بازارها و شرینی فروش های کربلا، شیرینی بنام دهینه وجود دارد که از مشهورترین شرینی های عراق است. ناگفته نماند در روز تاسوعا و عاشورای حسینی تقریبا در همه جای کربلا غذاهای نذری پخش می شود که مهم ترین آن قیمه است.

از آثار تاریخی این شهر قلعه ی اخضیر، قصر عطشان و قلعه ی هندی را می توان نام برد. اکثر مناطق گردشگری کربلا مناطق زیارتی هستند. اولین و مهمترین حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس است. اماکن دیگر شامل آرامگاه طفلان مسلم، آرامگاه ابن هاشم، آرامگاه حبیب بن مظاهراسدی، قتلگاه ،خیمه گاه، مدارس دینی و تل زینبیه اشاره کرد.

سامرا، یکی از شهرهای زیارتی عراق است که پیکر پاک دو امام شیعیان، امام هادی(ع) و فرزند ایشان امام حسن عسکری(ع) در آن و در حرم عسکرین دفن شده است. سامرا در بخش شرقی رود دجله در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال بغداد و در نزدیکی شهرهای زیارتی نجف، کربلا و کاظمین قرار گرفته است.

سامرا بنایی تاریخی به نام مسجد جامع سامرا نیز دارد. به مناره کهن، قدیمی و زیبایی که در آن قرار گرفته مشهور است. یکی از بناهای تاریخی مشهور شهر قصرهای سامرا است. برای کسانی که می خواهند از هوای آزاد و زمین سرسبز لذت ببرند پارک مرکزی سامرا گزینه خوبی است.

از دیگر مناطق گردشگری سامرا می توان به مسجد جامع حسن پاشا، مرقد محمد بن علی الهادی (ع) اشاره کرد. از بهترین کافه های شهر سامرا می توان به کافه مقهی الساهر، کافه مقهی رافع العباسی اشاره کرد. بهتر است در شهر سامرا از آب معدنی بهداشتی استفاده کنید.

همچنین به دلیل ازدیاد زیاد زائران و بیماری های مختلفی که هر ساله گریبارن گیر زائران می شود بهتر است برای میل کردن ناهار و شام به یک رستوران مطمئن بروید. در اینجا شما را با چند رستوران مطمئن سامرا آشنا می کنیم.

رستوران قصابه و مشویات المصطفی، رستوران رعد لبلبی، رستوران برج نخیل، رستوران باراکا، رستوران حاجی حسین. شهر زیبای نجف آرامگاه امام اول ما شیعیان امام علی (ع) می باشد. نجف هم مانند سایر شهرهای زیارتی دارای سیل عظیمی از زائران می باشد.

از لحاظ جغرافیایی نجف در نزدیکی شهر کوفه قرار دارد. هوای این شهر زیارتی در تابستان گرم و خشک است. همچنین در زمستان سرمای سوزناکی دارد. علمای بسیار زیادی در نجف خاک شده اند مانند میرزای شیرازی، شیخ انصاری، مرتضی طالقانی، علامه حلی، آقابزرگ تهرانی و … مسجد خضراء، و مسجد جواهری از مساجد مشهور  شهر نجف و می توان گفت از مراکز مذهبی و گردشگری این شهر  است.

به غیر از قبر امام علی (ع) اماکن مقدس دیگری مانند قبر آدم، قبر نوح، قبر صالح، مسجد حنانه و سهله وجود دارد. حرم امام موسی کاظم و امام محمد تقی در شهر کاظمین قرار دارد. یکی از محله‌های شمالی شهر بغداد در بخش غربی رود دجله است.

بعضی از دانشمندان دینی شیعه مانند خواجه نصرالدین طوسی و شیخ مفید در کاظمین دفن شده اند. مراکز گردشگری زیارتی و مذهبی  این شهر عبارت است از حرم این دو امام بزرگوار، مسجد صفوی ساخته شده شاه اسماعیل صفوی، مسجد المنطقیه و مسجد برنا. آرامگاه نواب اربعه، آرامگاه ادریس الحسنی، قبر بهلول، قبر بشر حافی..

گردآوری: سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور