بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-14

اطلاعات ضروری گرجستان

گرجستان کشوری در منطقهٔ قفقاز اوراسیا است. بزرگترین شهر و پایتخت گرجستان تفلیس است. یکی از دیدنی ترین و زیباترین مناطق جهان است. مساحت این کشور ۶۹ هزار کیلومتر مربع می باشد. گرجستان از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان، از غرب با دریای سیاه و از شرق با جمهوری آذربایجان مزر دارد.

بیش از ۸۰ درصد از قلمرو این سرزمین را کوهستان‌ها و تپه ماهورها پوشانده‌ است. شهرهای مهم این کشور عبارتند از باتومی، سوخومی، متسختا، چیاتورا، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی، تقوارچلی. پایتخت گرجستان و یکی از شهرهای مهم گرجستان تفلیس است.

تفلیس در مسیر جاده ابریشم واقع شده است. در بخش هایی از شهر که به تفلیس قدیم معروف است، آثاری از معماری اسلامی و خاورمیانه ای را می توان مشاهده کرد. زبان رسمی این کشور گرجی است. دارای الفبای مخصوص خود است.

جمعیت این کشور ۸۳٫۸ درصد گرجی، ۶٫۵ درصد آذری، ۵٫۷ درصد ارمنی، ۱٫۵ درصد روسی و ۲٫۵ درصد مابقی نژاد ها هستند. فرهنگ گرجستان جزو غنی ترین فرهنگ های دنیاست. گرجستان به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار حیاتی و عالی آن در صنعت کشاورزی بسیار پیشرفته و غنی است. یکی از مهم ترین قطب های صنعتی این کشور در زمینه گردشگری و جذب توریست می باشد.

در حال حاضر از تفلیس شبکه خطوط هوایی برای مقاصد استانبول، باکو، ایروان، دبی، سوخومی، نالچیک، مینرالنی ودی، تاشکند، کیف و مسکو و تهران و برلین و پاریس و ورشو و مینسک به صورت دایمی برقرار است. جشنهای مهم گرجی : جشن سال نو میلادی، ۲ ژانویه روز شانس و اقبال، در این روز مهم سال عشاق به یکدیگر هدیه می دهند.

روز مادر ۳ مارس، روز استقلال ۲۶ می نام دیگر این جشن، جشن گل رز بوده و مردم به یکدیگر گل هدیه می دهند. جشن هالوین، در این جشن رقص های بالماکسه اجرا شده و از مهمترین جشن های گرجی است. جشن میلاد ارتودکس،۷ژانویه جزء جشن های مذهبی بوده و این جور جشن ها را در کلیسای بزرگ و جامع سامیبا برگزار می کنند.

غذای معروف تفلیس خنگالی و اجاق کوری (گوشت خوک) می باشد . سبزیجات جزء جدا نشدنی غذا های گرجی می باشد. جمعیت گرجستان حدود ۶ میلیون نفر است. واحد پول گرجستان لاری است. تنوع آب و هوایی گرجستان زیاد است. دو سوم کشور گرجستان کوهستانی است. بلندترین قله این کشور با بلندی ۵۲۰۰ متر بر فراز کوه شخارا قرار دارد.

گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب جنب مداری است. در حالی که در گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است. از آب رودخانه‌های گرجستان در تولید برق و آبیاری زمین های کشاورزی نیز استفاده می‌شود.

گردآوری: سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور