بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-12

جاذبه های توریستی استانبول

مسجدهای تاریخی استانبول

ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی، مسجد فاتح، مسجد سلیمانیه، مسجد بایزید.

مسجد استانبول

تعدادی از جاذبه‌های گردشگری استانبول

موزه ایاصوفیا، مسجد سلطان احمد، برج دختر، تنگه بسفر، روملی حصار، یدی کوله (هفت برج)، برج گالاتا، کاخ توپکاپی، کاخ دلمه‌ باغچه، بام استانبول، جزیره بیوک آدا، موزه هنرهای اسلامی ترکیه، موزه باستان‌شناسی، موزه فرش ترکیه، بازار بزرگ کاپالی چارشی، بازار ادویه، موزه موزاییک واقع در بازار پشت ایاصوفیه، موزه قالی واقع در مسجد سلطان احمد

 

موزه ایاصوفیه

این مسجد و موزه یکی از محبوب‌ترین دیدنی‌های استانبول برای توریست‌ها به شمار می آید.  شکوه امپراتوری بیزانس و عثمانی در هم آمیخته‌ شده اند و بنای اعجاب‌انگیزی را به وجود آورده‌اند. این مکان در حال حاضر موزه‌‌ هنر‌های اسلامی و مسیحی با نمونه‌های خیره‌کننده از موزاییک‌ های بیزانسی است.

 

مسجد سلطان احمد

یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های استانبول که به مسجد آبی مشهور است. به دلیل کاشی‌کاری‌های آبی‌ روی آن و روایتی قدیمی از قایق‌رانان دریای مرمره که انعکاس آبی دریا روی دیوار‌های مسجد شگفت‌ زده‌شان می‌کرد.

مسجد آبی ۴۰۰ ساله‌ای‌ که ترک‌ها آن را مسجد سلطان احمد می‌نامند، شاهکاری از آقا ‌محمد معمار است. شش مناره‌ باریک آن از بسیاری نقاط شهر پیدا است.

 

مسجد سلیمانیه

این مسجد از اصلی‌ترین دیدنی‌های استانبول ساخته معمار سینان برای سلطان سلیمان بود. بزرگترین مسجد استانبول که در قرن ۱۶ ساخته شده و با چهار مناره بالای گلدن هورن قرار دارد.

مقبره‌ سلطان سلیمان، همسرش خرم سلطان و معمار سینان هم در محوطه‌ این مسجد واقع شده است. این سازه‌ شباهت‌های زیادی به ایاصوفیه، اثر دیگر این معمار دارد.

 

قصر توپکاپی

اولین کاخ عثمانی که در قرن ۱۵ میلادی ساخته شد. قصر توپکاپی با آن همه جواهرات، لباس‌ها و تخت‌های طلاکوب از محبوب‌ترین دیدنی‌های استانبول است. این قصر اسرارآمیز در محل تلاقی تنگه‌ بسفر، گلدن هورن و دریای مرمره قرار دارد و ۴۰۰ سال قلب تپنده‌ی امپراتوری عثمانی بود.

 

تنگه بسفر

تنگه‌ای که دریای سیاه و مرمره را به هم وصل و استانبول را بین آسیا و اروپا تقسیم می کند و دیدن آن به همه‌ی دیدنی‌های استانبول اولویت دارد. این تنگه شهر را به ۲ قسمت تقسیم کرده است که باعث می شود یک قسمت شهر در بخش آسیا و قسمت دیگر شهر در قاره اروپا قرار بگیرد.

ساحل زیبای مرمره، بنا‌های تاریخی شهر، مرغان دریایی و کشتی‌های باری را تماشا کنید و استانبول را دور از شلوغی شهر تجربه کنید. امکان ندارد به استانبول بروید و دلتان نخواهد در بسفر قایق‌سواری کنید.

 

جزایر پرنس

دریای مرمره دارای نه جزیره‌ کوچک و دیدنی معروف به آدالار است. قینالی آدا، بورغاز آداسی، هیبه لی آدا، بیوک آدا، صدف آداسی، قاشق آداسی، سیوری آدا، یاسسی آدا، طاوشان آداسی که ۴ تای آن نظامی، یکی از آنها خصوصی و ۴ تای آن عمومی ست که از اینها ۲ مورد برای گردشگران جذاب تر است که یکی از آنها کینالی آدا و دیگری بیوک آدا است که چهارمین ایستگاه به نام بیوک آدا می باشد.

هر روز کشتی‌هایی به این جزیره‌ها رفت و آمد می‌کنند و در چهار تا از آن‌ها توقف دارند. بزرگترین جزیره آن بیوک‌آدا‌ست که جزیره ای زیباست. وسایل نقلیه‌ موتوری در این جزیره ممنوع است و رفت و آمد در آن با دوچرخه، درشکه و پای پیاده انجام می‌شود. جزایر پرنس برای ساعتها دوری از شلوغی شهر و خوردن یک خوراک دریایی تازه جان می دهد.

 

قصر دلما باغچه

دلما باغچه، به ترکی یعنی باغ پربار، که با معماری و تزئینات منحصر به فرد خود همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته و شامل بخش های مختلفی از جمله حرمسرا و محل اقامت ولیعهد است. از این کاخ بعدها به عنوان موزه ملی نقاشی در ترکیه استفاده شد.

ساعت این اتاق از زمان مرگ آتاتورک تا به الان، ثابت مانده است.

 

خیابان استقلال

خیابان پرشور و همیشه بیدار استقلال قلب تپنده‌ی استانبول است که دو طرف آن پر از مراکز خرید استانبول، مغازه‌های خوش‌ آب‌ و‌ رنگ، سینما‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها است. خیابانی که می توانید در آن موسیقی بشنوید و مغازه‌هایی که ساز‌های قدیمی می‌فروشند، نقاشانی که آثار‌ هنری شان را حراج می‌کنند.

در طول فستیوال خرید و عیدها و مناسبت های خاص هم در این خیابان سنگفرش، برنامه‌های جالبی اجرا می‌شود. همین‌ها باعث می‌شود که خیابان استقلال نه تنها یک خیابان برای خرید محسوب شود بلکه یکی از دیدنی‌های استانبول برای توریست‌ها به شمار آید.

گردآوری : سورتمه

 

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور