بازیابی رمز عبور

نتایج جستجوی شما
2019-11-13

جاذبه های توریستی کربلا

قتلگاه

در نزدیکی آرامگاه حبیب بن مظاهر است که بنابر روایات امام حسین (ع) در آنجا شهید شده است.

 

آرامگاه سید ابراهیم حجاب

ابراهیم فرزند محمد العابد فرزند موسی بن جعفر (ع) است که در این بقعه دفن شده است. بنابر روایات بسیاری از بزرگان اطراف او دفن شده اند. آرامگاه در رواق حرم مطهر و در گوشه شمال غربی است.

 

آرامگاه طفلان مسلم

آرامگاه در راه کربلا، بغداد در حومه شهر مسیب قرار دارد و بر روی قبر هر یک گنبد و ضریحی قرار دارد.

 

بین الحرمین

حد فاصل حرم امام حسین (ع) و حضرت عباس (ع) مسیری بطول ۳۷۸ متر را می گویند. شامل ۳ پیاده راه است که طول زیادی ندارد. وجود نخل های زیبای خرما و گنبد طلایی حرم به آن جلوه ای زیبا بخشیده است.

 

کف العباس

دو مقام نمادین به نشانه جداشدن دست چپ و راست حضرت عباس به صورت جداگانه در دو طرف ساخته شده که به کف العباس معروف است. در خارج از بارگاه حضرت عباس (ع) واقع شده است.

 

آرامگاه حبیب بن مظاهر اسدی:

یکی از شهدای روز عاشورا است که در سن ۸۰ سالگی از لشکر یزید جداشد، توبه کرد و به یاری امام حسین (ع) شتافت. در فاصله ۱۰ متری از ضریح و در رواق جنوب غربی دفن شده است.

 

مشاهیر مدفون در حرم

بسیاری از بزرگان در طول تاریخ در سرتاسر صحن دفن شده اند. مانند میرزا محمد تقی خان امیرکبیر، مرحوم آیت الله میرزا محمد تقی خان شیرازی، خاندان قزوینی، سید عبداله بحرانی، خاندان بر غانی، سید مرتضی طباطبایی، خاندان آل کمونه، سید هاشم حداد.

 

حر

شهرکی در جنوب غربی کربلا است. نام آن برگرفته از حربن یزید ریاحی است. این مکان دارای صحن و رواق گنبد کاری است.

 

صافی صفا

مسجدی است که امیرالمومنین (ع) در آنجا نماز خوانده و در گوشه ای از آن مدفن یکی از یاران حضرت قرار دارد.

مدارس دینی کربلا

دارای حوزه های علمیه مهمی است. مدارس دینی زیادی در کربلا است که عبارت است از: مدرسه بادکوبه، مدرسه مجاهد، مدرسه حسینیه، مدرسه حسن خان، مدرسه آیت الله بروجردی، مدرسه هندیه.

 

تل زینبیه

در فاصله ۲۰ متری از سمت غرب صحن مطهر یک تپه به ارتفاع ۵ متر است. تپه ای است که در روز عاشورا حضرت زینب برروی آن می رفته و از وقایع جنگ اطلاع پیدا می کرده است.

 

مرقد حضرت علی اکبر (ع)و حضرت علی اصغر (ع)

حضرت علی اکبر  در کنار پدرشان در داخل ضریح امام حسین (ع)  و حضرت علی اصغر (ع) بر روی سینه امام حسین (ع) به خاک سپرده شده است.

 

کتابخانه حرم امام حسین

این مکان بنام مکتبه معروف است. در ورودی آن در سمت چپ راهروی باب القبله قرار دارد. وجود قفسه های باز کتاب و فضای مناسب برای مطالعه از امتیاز های کتابخانه است.

گردآوری: سورتمه

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

  • جستجوی پیشرفته

  • بازیابی رمز عبور